Blanokřídlí

Blanokřídlí (Hymenoptera) mají dva páry blanitých křídel. Zadní křídla dorůstají menší délky než přední. Jen v České republice se vyskytuje asi 7000 druhů.

Výskyt

Blanokřídlí jsou suchozemští živočichové.

Vývoj

Blanokřídlí jsou hmyzem s proměnou dokonalou. Z vajíček se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí, a z kukly se zanedlouho líhne dospělec.

Tělo

Tělo se dělí na hlavu, hruď a zadeček. Na hlavě mají 1 pár tykadel a 2 složené oči. Na hrudi mají 3 páry končetin a 2 páry blanitých křídel. Zadní křídla jsou menší a jsou překryta předními.

Hlavní znaky

Patří sem mnoho zástupců společenského hmyzu. Všichni jedinci tohoto hmyzu žijí společně na jednom místě (mraveniště, úl…). Jsou rozděleni do několika skupin (např. královna, dělnice, trubci), z nichž každá má svoji funkci. Mezi jednotlivými skupinami existuje úzká vzájemná spolupráce. Blanokřídlí jsou hmyzem s proměnou dokonalou, gonochoristé. Z oplodněných vajíček se líhnou diploidní samice, z neoplozených naopak haploidní samci. Mezi blanokřídlými se často vyskytuje určitá míra spolupráce mezi jednotlivými jedinci jednoho druhu, některé druhy jsou vyloženě sociálním hmyzem – vosy, včely, mravenci.

Řád je rozdělen na dva podřády:

  • štíhlopasí (Apocrita)
  • širopasí (Symphyta)

Nicméně se ukazuje, že podřád širopasí je nepřirozený, polyfyletický.